Blog

Atrakcje turystyczne w Dolinie Baryczy

Kierunek Doliny Baryczy często obierają osoby zmęczone ruchem turystycznym w nadmorskich miejscowościach. Dzięki temu można tam obcować niemal z nietkniętą naturą, w której nie widać śladów działalności człowieka. Przekłada się to na niezwykle czyste powietrze, ale także dużą ilość zbiorników wodnych. Tym, co jednak wydaje się najbardziej przyciągające, jest kojąca cisza, umożliwiająca regenerację sił oraz odpoczynek.

Bogactwo zwierząt oraz roślinności

Dolina Baryczy może poszczycić się niezwykłym bogactwem fauny i flory. Z tego powodu doskonale będą czuć się tam osoby, które lubią zwiedzać nowe miejsca z atlasem, lornetką lub aparatem w ręku. Możliwość spotkania żurawia lub perkoza nie stanowi tutaj rzadkości. Zachwyt budzi także roślinność doliny, jednym z najbardziej charakterystycznych przykładów mogą być łąki odolanowskie, na których można odnaleźć gatunki rzadkich roślin łąkowych, bagiennych i wodnych.  

Miejsce dla amatorów aktywnego wypoczynku

Tym, co z pewnością zachwyci osoby ceniące sobie możliwość podjęcia aktywnego wypoczynku, będą trasy rowerowe, m.in. mierzący niemal 100 km szlak pomarańczowy. Przez Dolinę Baryczy przebiega także część szlaku międzynarodowego, który łączy Adriatyk z Bałtykiem. Nie zabraknie też atrakcji dla osób, które chcą zwiedzać dolinę z poziomu kajaku czy czerpać przyjemność z wędkowania. Tamtejsze jeziora obfitują w wiele gatunków ryb słodkowodnych, wśród których szczególne miejsce zajmuje karp. 

Kulturowy wymiar wyprawy do Doliny Baryczy

Wynajmując nocleg w Miliczu, uzyskuje się łatwy dojazd do najbardziej znanych zabytków w Dolinie Baryczy. Można wymienić zespół pałacowy w Goszczu, najstarszy w Polsce młyn koźlak, Gajówkę w Rudzie Milickiej oraz zabytki sakralne, takie jak Kościół św. Macieja w Trzebicku, Kościół św. Karola Boromeusza w Radziądzu. Pokazuje to, że Dolina Baryczy rozciągająca się na obszarze trzech województw, stanowi miejsce splotu wielu wpływów kulturowych. Wszystko to czyni ją regionem niezwykle atrakcyjnym pod względem turystycznym, historycznym oraz ekologicznym.

 

Wróć